Aby efekt był zadowalający, bardzo ważnym elementem w technologii druku jest sposób przygotowania pracy. Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania prosimy o e-mail lub telefon, a nasz personel służy fachową pomocą i informacją. 

Pliki akceptowalne (zalecane)
Drukujemy pliki z formatów
     pdf powstałych w ustawieniach Press Quality;
     pliki postscriptowe PS, PRN (PS level 3);
     Pliki muszą być kompozytowe, bez separacji barwnej.

Pliki otwarte
     Corel Draw (do wersji X4) – czcionki zamienione na krzywe (skrót CTRL+Q)
     Adobe Illustrator do CS4 (.ai, .eps) – czcionki zamienione na krzywe;
     Adobe InDesign do CS4 – czcionki dołączone lub zamienione na krzywe;
     Adobe Photoshop do CS4 - spłaszczone warstwy;
     TIFF (CMYK, RGB) – spłaszczone warstwy;
     JPEG – nie zalecane ze względu na kompresję;
     Pakiet MS Office (DOC, PPT).

Pliki otwarte wymagają interwencji grafika, (zwłaszcza doc i ppt)  także należy się liczyć z dodatkową opłatą za przygotowanie pliku PS lub PDF.

Przestrzenie barwne
Wszystkie elementy powinny być stworzone w przestrzeni CMYK. Użycie innej przestrzeni, jak RGB może spowodować przekłamania kolorów.
W przypadku prac stworzonych z aplikacji biurowych jak Word, Power Point, możliwe jest wygenerowanie tylko przestrzeni RGB,więc należy liczyć
się z przekłamaniami kolorów.
Warto także zwrócić uwagę na różnicach w kolorach w odróżnieniu do drukarek atramentowych i wyświetlania na monitorze.

Ciemna czerń
Aby uzyskać pełną, ciemną czerń należy użyć 100% koloru czarnego i po około 30% każdego koloru. Sumaryczna wartość procentowa wszystkich składowych CMYK nie powinna przekroczyć 300%.

Grafika
Mapy bitowe powinny być w rozdzielczości od 200-300dpi. Zalecamy 300dpi. Obracając projekt sprawdź czy mapy bitowe obracają się poprawnie.
Nie stosuj przejść tonalnych do wartości mniejszej niż 5%. Do przejścia tonalnego dodaj szum aby uniknąć pasmowania.  

Format użytku
Do zaznaczenia formatu użytku nie stosuj konturu tylko sznyty formatowe lub ewentualnie format strony zadanej w pliku.  Rysunek poniżej przedstawia prawidłowe przygotowanie użytku.

Spady
Elementy grafiki dochodzące do krawędzi strony (użytku) powinny być powiększone o minimum 2 mm poza krawędź użytku, które w późniejszej obróbce introligatorskiej będą ścięte. Poniżej zdjęcie przedstawia prawidłowo zrobiony projekt, z zachowaniem spadów i bezpiecznego miejsca.


Marginesy
Należy unikać umieszczania tekstów i innych ważnych elementów (loga, adresy) zbyt blisko krawędzi strony (linii cięcia), gdyż w procesie obróbki introligatorskiej mogą zostać obcięte. Nie stosuj sam powielania użytków na stronie. Jeśli dokument ma więcej stron niż jedna nie układaj ich obok siebie
na jednej stronie lecz każdy na oddzielnej.  Plik powinien zawierać wszystkie strony występujące w pracy, łącznie z wakatami.

Wysyłanie plików
Jeśli wysyłasz więcej niż jeden plik, spakuj pliki do formatu ZIP lub RAR. Pliki z większą ilością stron wysyłaj nam w jednym pliku, jeżeli nie ma takiej możliwości nazwij go np. awers, rewers.

Przejdź do sklepuCopyright 2015 Coloria Użyte znaki firmowe i towarowe są zastrzeżone odpowiednimi prawami.
Coloria -
Nowolipki 15, 00-151 Warszawa,
tel: +48 22 620 90 46